Už zase festival, to to uteklo…


Kateřina Nováčková
Nový vizuál karlovarského festivalu se konečně objevil. V černobílé, jako minulý rok. Proč ne. Variabilita konceptu na různých plochách a médiích je zajisté velmi hravá, ale zatím se nemůžu dopátrat "co tím chtěl básník říci"? Že by "křišťálová" 3D písmena jako aluze na hlavní festivalovou cenu? Nevím. Je tam kromě hrátek s typografií nějaká další dimenze, nápad, přidaná hodnota, která dělá profesionální design unikátním?


Dříve byl designérský koncept vázán na festivalovou znělku. To se však od roku 2008 změnilo.
Od roku 2008 uvádí každý festivalový film v Karlových Varech jedna ze znělek s některou z významných osobností světového filmu oceněných na minulých ročnících karlovarského festivalu. Během dvou let vznikly mikropříběhy o osudech Křišťálového glóbu s Harvey Keitelem, Danny DeVitem, Milošem Formanem, Jiřím Menzelem, Věrou Chytilovou a Andym Garciou, které natočili Ivan Zachariáš a Martin Krejčí.

Loňský vizuál byl mnohem nápaditější. Východiskem designu byly filmové pásy, které zkroucením a hrou světel umožnily písmo na nich vytištěné přirozeně deformovat. Zajímavý typografický koncept nabídl rozmanitou aplikaci do různých formátů a hlavně jasně evokoval filmovou (analogovou) náladu. To se o letošním designu říci nedá. Co z toho? Pro mě nic než jen, že to uteklo a zase bude další festival. To je myslím pro pravidelného návštěvníka festivalu trochu málo :-( , neboť to, že chci na festival dávno vím bez ohledu na to, co mi řekne ulice.

PS: dodatečně se dozvídám toto:
http://www.najbrt.cz/cs/novinky/blizi-se-karlovarsky-filmovy-festival/

To ostatně moje slova podporuje. Znouzectnost.

Přidat komentář


jméno:

e-mail:

text: