Karel – změna je nemožná

Kateřina Přidalová
Karel je všude a žádné jiné jméno mi tolik neasociuje prezidentskou taškařici. Od bilboardů po metry facebookovských postů až po Karlem obrandováné výčepy, kampaň prorostlá skrz naskrz veřejným prostorem posledních dnů poutá moji pozornost víc než cokoli jiného. Event jak má být. Na rozdíl od tradičně pojaté kampaně ostatních kandidátů, Karlova masáž zasahuje mnohem dále, což je právě důvod k zamyšlení nad tím, co nám všechny tyto komunikační kanály a proklamace vlastně o Karlovi říkají?

Předesílám, že vycházím pouze z mojí každodenní pražské zkušenosti, z informací, které na mě působí na facebooku, ve městě, na klopách spolucestujících v tramvaji, v televizi nebo když jedu po D1.
Koncepce Karlovy kampaně je podle mě založená na jednoduché premise – udělat ji jinak než jak jsme při volbách zvyklí. Autoři ostatních silných kandidátů bez nápadu recyklují zaběhnutá marketingová klišé volební vizuální komunikace – křečovitý volební obraz plný silných slov, které doprovází stylizované hlavy či polopostavy na indiferentním pozadí, ukazuje scénu jen vzdáleně se podobající situacím nás smrtelníků. Vyretušovaný a napudrovaný Fischer, Zeman, Dienstbier apod. vzhlíží jako moderní heroiové (čím větší reklamní plocha, tím líp), kteří sami sebe vidí v prezidentském křesle (Zeman si do klipu pořídil dokonce i fešný černý klausovský kabát). Proti této estetice se Karlova kampaň vymezuje prostou vizuální rétorikou, která působí naopak nenuceně. Série reportážních fotografií zachycují knížete v bezprostředních okamžicích jeho kandidatury. Karel na rozdíl od výše zmíněných působí přirozeně, lidsky. To, že Karla nafotil Tomki Neměc, fotograf spojený s Václavem Havlem je bezpochyby logickým korkem jak symbolicky navázat jakousi ztracenu kontinuitu s naším prvním prezidentem.

Druhou rovinu kampaně tvoří popartově žlutorůžová grafika s černobílou hlavou Karla, tu a tam obohacenou o punkový atribut, nepředstavitelné gesto u kteréhokoli ze zmíněných kandidátů. Jednoduchou typografii bezpatkového písma střídá typografická punková estetika odkazující na Sex Pistols s explicitní hříčkou ve slově preSIDent.

Máme tu tedy dvojí obraz Karlův – jeden seriózní, kde skrze patkovou typografii promlouvá Karel sám a druhý popartově punkový ikon, který je výzvou jeho obdivovatelů. Co je to za ambivalentní ikonografii – na jedné straně tu máme slušnou morální autoritu havlovského střihu, na straně druhé punkového Sida. Tohoto člověka si mám zvolit prezidentem?

Dvojznačnost s jakou Karlova kampaň prostoupila veřejný prostor může být pochopitelná s ohledem na cílové skupiny. Na jedné straně chce Karel seriózně oslovit konzervativnější publikum důrazem na svoje morální hodnoty jednoduchým designem, na straně druhé s námi Karel komunikuje nepřímo skrze svoje fanoušky, zmobilizované knížete za každou cenu podpořit. Punkovopopartová estetika cílí na mladší část populace se snahou vyvolat jakési masové Karlí šílenství, což se skvěle daří (to byl ostatně důvod k napsání tohoto textu). Tato žlutorůžová aktivita si jakoby žije svým vlastním životem v komunitě fanatických obdivovatelů a tváří se jako paralelní kampaň, o které snad Karel vlastně ani nerozhodl. Dokreslené číro můžeme chápat i jako aluzi na chudáka Smetanu, který si nedávno z legrace dokresloval obličeje politiků a těžce za to pyká. V porovnání se suchopárnými kravaťáky, kteří záškodníka poslali do vezění, je Karel jiný. Aristokratovi Karlovi číro nevadí. Naopak, Karel je cool, není to žádný suchar. Jeho image mimochodem velmi úspěšně podporuje i to, že často usíná a někdy mluví mimo kontext (naposledy při včerejší superdebatě). Všechny tyto aspekty kampaně se snaží hravě a cool formou stvrzovat status Karla pohodáře se smyslem pro humor. Karlův volební tým vykresluje barevnou ikonu budoucího prezidenta, který by nahradil dosavadní šedou myš a navrátil nám státníka s lidskou tváří.

Tvůrci těchto punkových obrazů se explicitně odvolávají k anglickému punkovému designu Jamie Reida, který pomocí DIY technik vytvořil novou typografii, subverzivní vizuální komunikaci pro kultovní Sex Pistols. Zprofanovaný obraz anglické královny přelepený kolážovitým nápisem God save the Queen se ne náhodu podobá typo-grafické proklamaci Karel for president, formátu, který čím dál častěji vídám na klopách kabátů nebo profilových ikonkách na facebooku.
Použít punkovou estetiku je v kontextu voleb sice neotřelé gesto knížecího kreativního týmu, které se jak správně předpokládali, zalíbí, nicméně může vyznít naprázdno. Pokud půjdeme na dřeň, punková subverze v UK šla ostře proti aristokracii, zatímco punk po česku, jak se nám nyní prezentuje, je spíše adorací aristokracie. Někdo by mohl namítnout, že to je přeci jedno, neboť to, že formy opouští svůj obsah a migrují do stále nových a nových kontextů a významů je dnes praxe běžná jak ve výtvarném umění, tak v grafickém designu. Přesto se mi zdá, že tu něco nehraje. Obsah Karlovy kampaně koliduje s formou, která je ve volebním kontextu jistě alterantivní, zatímco zvolení Karla prezidentem žádná alternativa vlastně není. Kampaň se snaží zaujmout pouze tím, jak formálně jde proti normě. Obsahově je to však prázdná sémantická hra, která v důsledku podrývá sama sebe, neboť Karel Swarzenberg je mainstream hrubého ražení, postava minulosti stejně jako Zeman a člověk spojený s neschopností současné vlády. Karel má bezpochyby kouzlo osobnosti a esprit, který ostatním kandidátům chybí a jistě by byl slušný prezident a dobrou náplastí na Klause. Očekávala bych však změnu, novou etapu a to nejen proto, že začíná nový rok, a že si poprvé můžeme zvolit prezidenta. Stále jsem asi naladěná na „transformaci“, která se bohužel na konci prosince jednoznačně neodehrála. Když sleduju tu masovou fascinaci (Podotýkám, že žiju v Praze a sleduju facebook. Je mi jasné, že jinde zase táhnou jiní kandidáti), obávám se, že změna je nemožná. Na takovou hru nepřistupuji. Prezident není ani ikona ani produkt, ačkoli se nám to někdo snaží sugerovat. Na to nezapomínejme.

počet komentářů (6)


Navázala bych analytičtějším, méně dojmovým a osobním textem zde:
http://www.blisty.cz/art/66865.htmldalší článek https://www.facebook.com/stepan.kotrba/posts/3674571162977a ještě by se našlo http://www.artalk.cz/2013/03/04/in_margine-nejen-o-oblibe-retra/Springsteen crashed a Saturday night show in Asbury Park, New Jersey, surprising both patrons and the club owner. The Jersey boy jumped on stage around 10:30 p.m. and delighted the crowd with such classics as "Darkness on the Edge of Town," "Because The Night," and "The Promised Land," Wonder Bar owner Debbie DeLisa said. Coach Outlet Online Nerve-racking? he says with a hint of a grin. I wouldn't say nerve racking. It's a really good challenge to set yourself to come to a club like this with such players and I am just really looking forward to working with them and do well for the future. q Gucci Outlet Store
The pot of tea (拢2.85) was good and strong with plenty of extra hot water supplied. Amazingly, the stainless steel pot poured without spilling (in our long experience stainless steel teapots in cafes nearly always dribble half their contents down the pot side however carefully one pours). http://www.cheapjordans.net.co Italian company Manutti is synonymous with style, and the teak Livorno Garden Table, 拢4,025, teamed with Malibu Chairs, 拢480 each, is patio perfection and available from Go Modern. Turn to stone for a traditional, stately-home effect and plunder the innovative range at Neptune. A Portland 10 Seater Table, 拢1,445, comes in a composite stone mimicking the effect of expensive limestone, and would pair well with an all-weather willow Tuscany Armchair, 拢265.
WSL Chief Executive Paul Speaker expressed relief that the competitors escaped unscathed. He commended everyone involved in the rescue, including Wilson, who was "sprint paddling to get to his friend." Coach Onine Midwest Classic Championship: Brookfield Academy cruised to the title with Daniel Romero and Kaiden Evans leading the way. They shot 5-over 77 to tie for the low round at the Hartford Golf Club. p Burberry Scarf
鈥淭here are no excuses. We weren鈥檛 good enough, and that needs to be addressed within the small squad we鈥檝e got. http://www.coachoutletonline.me Whoever made the decision (in Green Bay) to pick me, they won't regret it, he said. I'm pretty sure at the end of my career in Green Bay people are going to say, 'How did he last until the fourth round?'
q For nearly twenty years, this area has been fertile ground for dinosaur discoveries. Hollister Clothing Neglected areas both inside and out of Syria were being exploited, he said, as a safe haven for terrorism organisations using as a launching pad to carry out their cynical plans. Burberry Outlet
鈥淚鈥檝e been quite fortunate when I look back at things,鈥?he said. 鈥淲hen I first signed for Gateshead after York they were part-time and, like most sporty lads, I wanted to be a PE teacher, so I was able to do the first two years of the degree. Michael Kors Factory Outlet Recent compromises made in fiscal reform will likely be sustained, including leniency on LGFV borrowing. Pro-growth structural reforms such as red-tape/approvals reduction, more social welfare provisions, and hukou reform in lower tier cities will be pushed forward as well to encourage corporate/private sector investment and household consumption. Should property sales take a stumble again later, additional property policy easing is possible - for example, cutting first home mortgage down payment from current 30 percent to 20 percent) 鈥?though we do not think this is imminently needed. http://www.coachhandbags.me
ZXMsIHN1cHBvcnQgZnJvbSBidXNpbmVzcyBsZWFkZXJzIGFuZCBldmVuIG5hdGlvbmFsIHJlY29n Michael Kors It includes a layered monitoring regime, involving International Atomic Energy Agency (IAEA) inspections under Iran's additional protocol to its comprehensive safeguards agreement. j Coach Outlet
However, with West Brom boss Tony Pulis adamant that he does not want to lose the forward, who was forced to pull out of the European Under-21 Championships because of injury last week, the Baggies board have signalled a determination to dig in their heels. Oakley Glasses -- Reform the tax code to raise additional revenue for the government. This will include raising sales taxes on restaurant meals and other items to 23% and eliminating tax discounts on popular Greek islands.
I like these two young guys that we drafted, Capers said. They both have some size. Mike is not as tall, but I think they both have quickness to have the ability to get on and off a block. True Religion Jeans Outlet That no-confidence motion] is one of the tools available. It will be impossible for the government to advance any other issues until they resolve this one, one seniorMP said.
Captain Ahab's "The Pequod" is hoisting sail at Lookingglass through Aug. 28, in of Melville's classic by (who also directs) that incorporates song, dance and gorgeous aerial acrobatics while doing full justice to the novel and its stirring poetry.
Cheap Jordans Displeasure
The two ships, Rodin and Berlioz, are operated under the MyFerryLink brand, which is being sold off by owners Eurotunnel, resulting in massive job losses. Coach Outlet Online The Arabian Peninsula s poorest country,Yemen was already in crisis long before the present turmoil erupted due to decades of conflict, with two thirds in need of aid, and malnutrition levels at a rate comparable with a many countries in sub-Saharan Africa.
n Peter Williams, who hails from , is one of three cadet British Airways pilots, currently training in Jerez, southern spain, who plan to cycle back to London for charity, a distance of some 2,200km, to raise money and awarness for the charity 鈥淒reamflight鈥? Toms Shoes Outlet Food quality: ***
A primary election will take place Tuesday in the city's 11th Aldermanic District to select two candidates from among seven seeking the Common Council seat left vacant by the in a motorcycle crash in May. Michael Kors Outlet For more information and updates about where to buy Wild Folk clothing, go to the Facebook page: . u Michael Kors Store Online
250g milk chocolate Gucci Factory Outlet Meanwhile, the two offensive picks just might provide depth at the only real areas of semi-concern on that side of the ball.
o Authorities aren't yet releasing a motive or detailing the victims' cause of death. Coach Outlet Store Online In Havana, meanwhile, a carnival atmosphere reigned around the new U.S. Embassy overlooking Havana s Malecon seaside promenade. By midmorning, the Cuban government had pulled back several of the eight or so security guards who had stood watch. r
Tom Sweeney gave Colburn an early lead from the penalty spot but before the break, Carl Handley headed the Unicorn level. Despite chances at both ends that was the way it stayed until the final three minutes when Sweeney struck again; his 30th goal of the season, to send Colburn top. Air Jordan Shoes GQ did not respond to request for comment on the claims. http://p90xworkouts.onlinestore.us.com
Civil Dialogue Policy for Commenting on Missoulian.com P90x Workouts Education is a priority for most aid agencies, but the children need much more than just education to forget the trauma and images of atrocities in their minds, Cameroun said. They need more play areas, classrooms and psychosocial care through organised activities. v Louboutin Outlet
"Given that unemployment is higher in the North-East than any other area in the UK, the urgency surrounding a positive decision cannot be overstated." Louboutin Inaddition tobuilding asingle Baltic LNG terminal, promoting acommon approach toenergy security should also be done through regulatory reform measures within thethree Baltic states.
ZSBiaWxsIHRvIGZhZGUgYXdheSwgcGVyIHRoZSB3aXNoZXMgb2YgdGhlaXIgYmlnIGNvbnRyaWJ1 Oakley Sunglasses 鈥淚t is always women and children who suffer more in war, for example, and it鈥檚 estimated that 80 per cent of human trafficking involves women. l Louboutin Shoes
Poor, shivering pedestrians - aren't we done with the nimby comments yet?Lol this comment makes me giggle.... Christian Louboutin Outlet Remember that NHS LA's may also offer free emergency contraception (morning after pill) and you could be eligible for a free flu jab, notes Riley.Aly Hundley, sr., New Franklin Replica Rolex Watches While the sheriff's office has said problems between Conley and Jackson might have led to the shooting, Harvey declined to offer more details on the motive. b Michael Kors Outlet
Nearly 90 per cent of referrals were girls, with the most common age being 13. Hollister Clothing Store Forthe market toimprove Zaritsky said that thecost offinancing would have todecrease, European andAmerican investors would have toshow renewed interest andthe price ofoil would need torise, since that commodity is adriver ofdisposable income inRussia.
dGhlIExha2UgVG93bnNoaXAvSGFydHZpbGxlIGFyZWEgY2F1c2VkIG91dGFnZXMgaW4gc2V2ZXJh http://www.hollisterclothing.net.co The grant to Elm Grove was one of 27 awarded in July by the Milwaukee-based Fund for Lake Michigan, said Executive Director Vicki Elkin. u Coach Outlet Store Online
鈥淚t was intended for a crew of 110, and there were 200 of us on board,鈥?he said. http://michaelkorsoutlet.onlinestore.us.com Beau pitched a three-hit shutout in Stevens Point's 2-0 victory over UW-La Crosse in the opener and then pitched 1 1/3 scoreless innings of relief in the title game, a 15-7 victory over UW-Whitewater. He batted .400 (6 for 15), with seven RBI and four runs scored.
y bmFsLmNvbTwvYT4uIEhlIGFsc28gaXMgb24gRmFjZWJvb2sgYXQgPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3 http://replicarolex.outletstore.us.com SHAREPhoto: The money transfer business in Africa is dominated by international companies such as Western UnionLONDON, 22 April 2014 (IRIN) - All over the world migrant workers are sending money home to their families. The money pays hospital bills and school fees, buys land, builds houses and sets up small businesses. The cash goes from the US back to Mexico, from the Gulf back to India, from the UK back to Somalia, and from South Africa back to Malawi, Zimbabwe and the rest of southern Africa. Coach Onine
A 拢35,000 feasibility study will also be launched into designs for a wooden footbridge across the Tees linking the park and Ingleby Barwick. Michael Kors Store Online : St Nicholas鈥?Church: Monday, 10.55am: An Act of Remembrance at the war memorial with one minute silence at 11am. http://www.airjordanshoes.name
IGNvbmNlcm5zLiBJZiB0aGUgaGFsbCBpcyBpbXBvcnRhbnQgdG8gYSBzdHJvbmcgYXJ0cyBzZWN0 Hollister Clothing Store Their sprawling habit makes them suitable to grow as hedges or to grow up arches or walls. u Michael Kors Bags
鈥淭here are a couple of other women undertaking what I guess would be classed as typically male jobs within the company now, and I hope we can inspire more females to get involved.鈥?Coach Outlet Store Online Coroner Chris Nisbet announced Monday night that Shamir Terrel Palmer of Ridgevilledied from a gunshot wound to the chest due to intentional lethal confrontation with law enforcement.
Ener-Con estimates that the development will total $33.2 million in new property values. Ray Ban Glasses Tackling anaemia is a priority. The condition - commonly the result of iron deficiency - is caused when the red blood cells do not have enough haemoglobin, an iron-containing protein that transports oxygen in the blood, or there are too few red blood cells. Iron-deficiency anaemia affects some 37 percent of pregnant women in Vietnam and is one of the country s leading causes of maternal death as well as child stunting, according to UNICEF.
Ahmet C. from Ennepetal, North Rhine-Westphalia, a 21-year-old German of Turkish descent, fought for Islamic State under this name. In the space of just a few months, the high school student had changed radically. He handed out the Koran in pedestrian zones of German cities and then traveled to Syria via Turkey. From there he was brought by Islamic State into Iraq. He carried out one of the at least five attacks that hit police and army checkpoints, among other targets, on July 19, 2014. "Two knights of Islam and heroes of the caliphate were launched," read an IS proclamation about him and another suicide bomber, as though they themselves were weapons. Coach Outlet One expert on foraging for, and cooking with, these berries is Minnesota-based Teresa Marrone. She's author of 15 books that include field guides and also cookbooks on preparing game and wild foods.
We believe that that is wrong-headed, particularly given the size of the victory, Stear said. This is something that we believe makes sense for the business community to sit up and take notice of. People who provide labor to make their businesses successful are communicating with them that this matters. Burberry Outlet Online "The absence of democracy and reform, these issues are the conditions for raising extremism in the Arab world, and in Jordan in particular," he said.
q Now, it's the basis of her Sane New World tour, which she's set to continue across the UK until late October. Burberry Scarf This Republican Party has shown pretty clearly that it wants less democracy, not more, from the bottom to the top, Zielinski said.
They took their fans on a 173-game joy ride, finishing with the best regular-season record in franchise history (96-66) and then scoring a dramatic Game 5 victory over the Arizona Diamondbacks in the NLDS. Michael Kors Bags One could see this as an unfair advantage, but it s actually a trade-off. What Trump says about Sen. John McCain s military record or women or immigrants is a turnoff for many voters, which is why his negative ratings are so high. As European populists know, this can win favor but also circumscribes your potential popularity. Parties such as Vlaams Belang in Belgium, the People s Party in Denmark, the Sweden Democrats in Sweden, the Freedom Party in Austria, Jobbik in Hungary, the Finns in Finland all right-wing forces that rail against establishment-imposed political correctness have made headway in recent elections, but none governs a country, though some have been part of ruling coalitions and won ministerial posts and mayoralties of important cities. r Oakley Sunglasses Outlet
Ahhhhh an interesting board to read as ever. Just a few points from my good self. Firstly once again we have clear evidence of those that represent their communities having not once ounce of empathy, common sense or even a relationship with the people they represent. Sadly in the north east we have a group of Councillors who are rather short of any intellect at all ! Three points why are Durham Council challenging a democratic independent review, a process they hide behind often enough if they have commissioned it around a contentious issue? What makes this arrogant council think they are above due process? An independent review is just that !!!! Get it ?? Who gave them permission to use the money I pay to them for a judicial review and please do not give me any rubbish about Council reserves being used for this they are not there for this purpose. Trust me I know. Where is the accountability amid all of this chaos? I am only one of many who have protested about this plan - yet at a consultation not one but many of the staff involved agreed they felt under pressure at the number of complaints they were receiving and agreed the consultation process had been rubbish. If the Green Party etc had lost the good fight re this plan where would they have got the money from for a judicial review? The Council ? I think not - now tell me the funding is in place within the council budgets to take this challenge on. What a mess and I am utterly dismayed that the council cannot be brave enough to say we got it wrong - lets get back out into the communities - meet the people and find out what is important to them. Instead we have a bullish bullying approach = we are right = everyone else s wrong lets waste more money proving our point. Heads should roll. They would in the private industry!! Hollister Clothing Preps Plus: What was the biggest moment in the game for the Kettle Moraine team?
v Even before the Wainstein report was issued, the university had started working on changes to its policies and procedures so academic fraud wouldn't recur. Burberry Outlet Even a temporary damage assessment in Port Vila is constrained by the extent of the flooding and the trees and debris blocking the roads. Aid workers on the ground have not gone out of the capital, and not even all of the capital been surveyed]. What they are reporting is what they can see from leaving their vehicles and walking around, said Omuga. f
"Nowhere are the blood vessels more important than in the retina at the back of the eye," explains Dr Schallhorn. "Eyecare professionals have a window to look at this, and we can see very early signs of diabetes and the effect it has on blood vessels in the back of the eye. Burberry Scarf (For the latest China news, Please follow People's Daily on and ) P90x Workout Schedule
Missoula Police Department spokesman Travis Welsh said three men illegally entered a man's home through an open door, awakening the sleeping resident and his guest. One of the intruders brandished a handgun and the other two wielded knives. coachstore.onlineoutlet.us.com There have been allegations that numerous civilians were killed, claims denied by the Turks. s Michael Kors Outlet
鈥淲e pride ourselves on the standards we set, and the standards we鈥檝e had in T20 cricket simply haven鈥檛 been good enough. We need a bit of a re-think on how we go about it, and that will all happen in due course. Michael Kors Outlet US Secretary of State John Kerry (L) and China's Foreign Minister Wang Yi wait for a bilateral meeting at the Putra World Trade Center August 5, 2015 in Kuala Lumpur, Malaysia.
1. Lafayette Ray Ban Outlet Spencer adds: "Don't forget personality - people can always tell the difference between a house and a home and it works the same way with a garden. Don't be afraid to add a bit of personality to your decorations and outdoor accessories. Why not try deploying some inventive plant pots or wall decorations to make your garden a bit more interesting and welcoming?" w Michael Kors Outlet Online
Giving evidence, he told the jury he had established five charities in the Philippines and done a lot of work as a result of natural disasters. Oakley Sunglasses The sunny, 80-degree day tells them they're on summer vacation, but little do they know they are still in learning mode.ICYjODIxMjsgbm90IGJ5IHRoZSBhbW91bnQgb2YgbW9uZXkgaGUgc3BlbnQgYnV0IGJ5IGEgbWVz [url=http://coachstore.onlineoutlet.us.com/]Coach Outlet Store Online[/url] Transferring cash to those who desperately need it is proving to have more dramatic and long-lasting effects than simply keeping the wolf from the door for the poorest of the poor. Michelle Adato, who has researched the impact of cash transfers for many years, says the notion of cash handouts as unsustainable and wasteful has increasingly been discredited. Cash grants are now being seen as part of a comprehensive development strategy as opposed to just a safety net. Because of the impact these grants are having on human capital, they are contributing to sustainable development. s [url=http://www.tomsshoesworld.com/]Toms Shoes[/url]
Town manager Darren Trotter and his assistant Richie Farrel have quit the ENL Second Division club. [url=http://www.fitflopssaleclearance.us.com/]Fitflops[/url] Recent changes to polling places involve the following city wards:
IE1hc3RlcnMsIG1heWJlIGZlbHQgZXZlbiBtb3JlIGNvbmZpZGVudCBhYm91dCBteSBnYW1lIHRo [url=http://www.airjordanshoes.name/]Jordan Shoes[/url] I was at my friend Kate's recently for one of those opportunities, and she was a hostess with the mostest . There was a thoughtfully laid spread for us to enjoy, complete with cinnamon sticks resting in a glass pitcher with cider. But what caught my eye was this great wooden box artfully lined to become a charming serving spot for some ruffled potato chips. w [url=http://www.michaelkorsbags.net.co/]Michael Kors Bags[/url]
The Dutch keeper should really have prevented the opener, while Daryl Janmaat was also caught out. Newcastle stuttered for a bit after that but good fortune earned them an equaliser. [url=http://www.michaelkorsbags.net.co/]Michael Kors Bags[/url] 璁拌€咃細閭h闂偍鏄浣曡蹇嗘眽瀛楃殑鍛紵瀹変粊鑹細鎸夌収瀹冪殑鎰忔€濓紝棣栧厛涓€瀹氳鎶婂亸鏃侀儴棣栭兘寮勬槑鐧斤紝鏈変簩鐧惧叚鍗佸涓亸鏃侀儴棣栵紝浠€涔堝崟浜烘梺锛屼袱鐐规按锛屼笁鐐规按銆備綘瑕佹槸涓嶆槑鐧戒粈涔堟槸涓ょ偣姘达紝鍜屼笁鐐规按涔嬮棿鐨勫尯鍒紝灏卞緢闅俱€傚洜涓哄氨宸竴鐐瑰槢锛屼袱鐐规按鏄€滃啺鈥濄€備綘瑕佺煡閬撹繖涓亸鏃佹槸浠€涔堟剰鎬濓紝鐒跺悗涓€鑸彸杈规槸涓€涓崌骞咃紝浠h〃瀹冪殑涓婚煶閮ㄥ垎銆傚氨濂借澶氫簡銆傝涓€涓亸鏃侊紝涓€涓崌骞呭氨琛屻€?
x "It is possible that such [genetic] changes, by increasing impulsivity, predispose adolescents to engage in excessive drinking and that the alterations in brain circuitry that follow excessive drinking, by disrupting executive function, make it harder to stop," Koob wrote in an accompanying editorial. [url=http://www.truereligion.name/]True Religion[/url] The brief listed what Boston alleges were "bad faith" acts and "improper behavior" in the Boston-area casino license competition. [url=http://www.louboutin.net.co/]Louboutin[/url]
Glenn Maxwell鈥檚 off-spin opened the bowling and removed Marcus Trescothick caught at mid-wicket. [url=http://www.coachoutletonline.me/]Coach Outlet Online[/url] Meanwhile, the track action was fast and furious in last weekend鈥檚 BARC race meeting at Croft which included the popular DMC Northern Sports and Saloon Car Championship. http://www.airjordanshoes.name
byByaWdodCBmaWVsZCwgdG8gc2NvcmUgUGVyZXouIDwvcD48cD5JbiB0aGUgZmlmdGgsIHRoZSBJ [url=http://p90xworkouts.onlinestore.us.com/]P90x[/url] href="mailto:imra@netvision.net.il">imra@netvision.net.il c [url=http://www.michaelkorsbags.net.co/]Michael Kors Bags[/url]
Within minutes of the restart Sunderland鈥檚 position could have got a lot worse. Bridcutt was only cautioned for a tackle which could have been deemed two-footed on Nikica Jelavic. Then N鈥橠oye wasted a fantastic scoring chance at the back post from the resultant free-kick. [url=http://www.michaelkorsbags.net.co/]Michael Kors Outlet Online[/url] No. 16 Notre Dame at Illinois
Some have called for U.S. Soccer to suspend Solo until she goes to trial, but on Monday coach Jill Ellis reiterated the national team's decision to keep her in goal. [url=http://michaelkorsoutlet.onlinestore.us.com/]Michael Kors Outlet[/url] It is a sad end to a disappointing tour for the veteran who may never take to the field for his country again.
SATURDAY [url=http://www.hollisterclothing.net.co/]Hollister Clothing Store[/url] This is going to be my last one, he said.
11 August16:10, by HardlinnerAhmed chol, we have already had enough of violent. After all we have our own country. All we need is better understanding and trade between north and south. We can both gain alot from create condusive atmosphere amongst ourselves. Hatre had done nothing for pass 50 years perhaps it time to open new chapter. [url=http://www.airjordanshoes.name/]Cheap Jordan Shoes[/url] Mounting evidence
v Gray said: 鈥淚t was a simple error and he knows it. It should have been a catch instead of a punch and we got punished for it, but he鈥檚 done fantastically for us this season and kept us in so many games.鈥?[url=http://www.michaelkorsbags.net.co/]Michael Kors Outlet[/url] And he enjoys living in the Sunshine State. "It's where my ranch is, and I have land and a pick-up truck.
Kim Pyong-il certainly kept a low profile and made very few appearances at diplomatic soir茅es during his stay in Poland beginning in 1998. Once viewed as Kim il-Sung鈥檚 successor, he was excluded from power by his half-brother Dear Leader Kim Jong-il and spent a large part of his diplomatic exile on Bobrowiecka Street before he was posted to Prague in 2015. [url=http://www.michaelkorsoutletssonline.us.com/]Michael Kors Outlet[/url] 銆愮涓夐儴鍒?寮犳€濆┓璇磋瀺鍏ヤ腑鍥界ぞ浼氱殑鏈€濂芥柟娉曟槸澶氳窡涓浗浜轰氦寰€銆傘€慞art Three: Zhang Siting believes that the best way to intergrate into Chinese society is to get along with the Chinese people.璁拌€咃細鎮ㄥ垰鍒颁腑鍥界殑鏃跺€欐湁娌℃湁涓€浜涙枃鍖栫鎾烇紵鍦ㄨ繖鍎垮緟浜嗕竷鍏勾锛屾偍鎬庝箞涓€姝ヤ竴姝ュ湴璁╄嚜宸遍€傚簲杩欎釜鏂囧寲鍦堢殑鍛紵寮犳€濆┓锛氬彲鑳藉洜涓烘垜涓汉姣旇緝鐙珛銆傛垜鍒氭潵涓浗鐨勬椂鍊欙紝灏辨槸涓汉鏉ョ殑锛岃皝閮戒笉璁よ瘑銆備腑鍥芥槸涓€涓ぇ瀹跺涵锛屾垜鐨勬兂娉曡繕鏄湁涓€浜涘彉鍖栥€備笉鏄偅涔堢殑鎯冲埌涓汉鐨勬劅鍙楋紝鑰屾槸鍏朵粬浜虹殑鎰熷彈銆傚鏋滆鏄竴涓枃鍖栫殑纰版挒锛屾敼鍙樿嚜宸辩殑涓€涓劅鍙椼€?c [url=http://coachstore.onlineoutlet.us.com/]Coach Outlet[/url]
Saunders has ruptured tendons and ligaments in his right hand during training so is unable to meet Derby man Ryan. [url=http://replicarolex.outletstore.us.com/]http://replicarolex.outletstore.us.com[/url] Congressman Keith Rothfus (R-Pennsylvania), who is on his first visit to Israel, said he would share with his colleagues and constituency what he learned on the trip about the need for America to stand with Israel in her defense, the 'Post reported.
k bW9udGhzIHRoYW4gZHVyaW5nIHRoZSBwcmV2aW91cyB0aHJlZSB5ZWFycy48L3A+PHA+V2UgbmVl [url=http://michaelkorsoutlet.onlinestore.us.com/]Michael Kors Bags[/url] three figures, [all of them] senior government officials, though Ahmadinejad g
"We have introduced the signs as a last resort, to get them to allow our engineers access to their properties. They will be screwed to the outside of houses after the fifth attempt to gain access [url=http://www.tomsshoesworld.com/]Toms Shoes Outlet[/url] When she and her husband, Timothy, moved back to his hometown four years ago and opened up their Italian fine-dining restaurant, Nostrano, they had no idea what would stick with customers. And while they had a feeling doughnuts with ice cream covered in espresso would be popular, they weren鈥檛 so sure about olive oil gelato. [url=http://replicarolex.outletstore.us.com/]Replica Rolex[/url]
No short policy such as this can spell out all possible instances of material or behavior that we might deem to be a violation of our publishing standards, and we reserve the right to remove any material posted to the site. [url=http://michaelkorsstore.onlineoutlet.us.com/]michaelkorsstore.onlineoutlet.us.com[/url] By JOSH BOAKAP Economics Writer z [url=http://www.raybanoutlet.net.co/]Ray Ban Sunglasses Outlet[/url]
To be fair to the visitors, it was hardly representative of the game to that point, but while Bettinelli produced another useful first-half save to deny Alvarez, the concession of the opener drew much of the zest from the Black Cats鈥?attacking play. Despite last weekend鈥檚 much-needed league win, mental fragility remains a cause for concern. [url=http://www.fitflopssaleclearance.us.com/]http://www.fitflopssaleclearance.us.com[/url] The trooper pay increases, which come with higher health insurance payments, amount to millions of dollars less than the 17% the Walker administration originally agreed to and GOP lawmakers rejected this year as being too generous.
My name is Dennis Ulvestad and I am running for City Council in Ward 5. Why am I running? I鈥檝e been asked that question countless times. There are always a myriad of reasons and excuses not to do something, but frankly, I didn鈥檛 want to look back a few years from now and realize that I could have made a difference but didn鈥檛 bother to make the attempt. I鈥檓 a native of this city and I naturally want Billings to be the best city it can be, for myself, my family and for everyone who resides here. [url=http://michaelkorsoutlet.onlinestore.us.com/]Michael Kors Bags[/url] Pebble鈥檚 new range ... The Pebble Time comes in several colours. m [url=http://www.cheapjordans.net.co/]Air Jordan Shoes[/url]
Tadic fed the overlapping Cedric Soares for a shot that was well saved by Krul, before curling in a 25-yard effort that the Magpies goalkeeper tipped around the post. [url=http://oakleystore.onlineoutlet.us.com/]Oakley Sunglasses Outlet[/url] The ambulance drove at lightning speed, said Sajan Koikkal, Assistant Commissioner of Police, Kochi Traffic East.Přidat komentář


jméno:

e-mail:

text: